Od jakiegoś czasu sporo mówi się o tym, że niemalże każda kobieta, obojętnie od wieku powinna ćwiczyć regularnie mięśnie Kegla. Są to silne mięśnie, których zadaniem jest utrzymanie na miejscu organów wewnętrznych. Dzięki nim, wolno urodzić dziecko z łatwością i mniejszym bólem, równolegle nie ryzykując nacięcia krocza. Też po porodzie przydają się silne oraz wzmocnione mięśnie Kegla, bo dzięki nim nie ma kłopotów z nietrzymaniem moczu.

mięśnie kegla u kobiet

Przeważnie mięśnie Kegla ćwiczą w następstwie tego kobiety w ciąży i planujące ją. Jeśli pozostaną one prawidłowo wzmocnione, o wiele łatwiej jest przejść przez oczywisty poród oraz równocześnie nie odczuwać aż tak silnego bólu. Zdarza się, że do gabinetu fizjoterapeuty trafiają też panie, które rodziły dawno, jakkolwiek pojawiły się u nich trudności z nietrzymaniem moczu, z reguły wysiłkowym, na skutek:
•    kichnięcia,
•    kaszlnięcia,
•    śmiechu,
•    podnoszenia ciężaru.
Mięśnie Kegla to inaczej mówiąc mięśnie dna miednicy. Można je z prostotą zlokalizować w czasie próby wstrzymania strumienia moczu. W jaki sposób najprawidłowiej je ćwiczyć? Całe ćwiczenie polega jedynie na napinaniu mięśni i ich rozluźnianiu. Najodpowiedniej rozpocząć od pozycji leżącej, lecz z w pewnych sytuacjach wolno również trenować w innych pozycjach. Wypada napinać mięśnie przez kilka sekund, a następnie rozluźniać je na dwa razy dłuższy czas.
Wybitnie istotne jest to, aby napinać jedynie mięśnie Kegla, a nie brzuch, lub pośladki. Przed skurczem trzeba wziąć głęboki wdech i pomału wypuszczać powietrze podczas rozluźniania mięśni. Najprawidłowiej jest zastosować serię dziesięciu powtórek. Takich serii powinno się wykonywać około trzech w ciągu dnia. Poprawę wolno odnotować już nawet po sześciu tygodniach, jednakowoż warto ćwiczyć dalej, chociaż raz dziennie.
W aptekach oraz sklepach wolno obecnie nabyć właściwe kulki do ćwiczenia mięśni dna miednicy. Niesłychanie wspomagają one cały proces i okazuje się, że dają korzystne efekty. Z takimi kulkami też trenuje się na zasadzie kurczenia i relaksowania mięśni.
Panie, które regularnie ćwiczą, przyznają że przyniosło to wynik podczas porodu drogami natury i znacznie prędzej były one w stanie do siebie dojść. Poza tym, u takich dam z łatwością wyklucza się też problem nietrzymania moczu. Większość z nich wskazuje, że to właśnie dzięki sprawnym mięśniom Kegla mogą także czerpać lepszą przyjemność ze współżycia. Ma to również realny wpływ na odczucia erotyczne partnera. Takie ćwiczenia nie są wysiłkowe i nie absorbują dużo czasu, a wolno je wykonywać dosłownie wszędzie oraz o każdej porze. Otoczenie z pewnością nawet się nie zorientuje.